Preteká vám akvárium? Žiadne obavy, vaše rybky aj domácnosť sú v bezpečí! Naučíte sa, ako na lepenie akvárií pomocou nášho užitočného sprievodcu, v ktorom sa takisto dočítate, čo všetko budete potrebovať a ako postupovať.
Poškodené tesnenie akvária je pre vašich vodných kamarátov veľký problém. Ak chcete urobiť skúšku tesnosti, jednoducho vezmite papierové utierky a prejdite nimi pozdĺž spojov akvária. Ak cez tieto spoje presakuje voda, papierová utierka ju ľahko zachytí. Ak teda na papierovej utierke spozorujete vlhkosť, čaká vás oprava akvária.
Na lepenie akvária budete potrebovať:
- vodotesný a pre ryby bezpečný silikónový tmel
- žiletku alebo iný ostrý nástroj na odstránenie starého tmelu
- acetón
- handru alebo staré tričká
- nádoby, do ktorých umiestnite ryby počas opravy akvária
Najlepšie je, ak celé akvárium úplne vyprázdnite. Nový tmel sa totiž nemusí vždy dobre spojiť so starým. Aby ste predišli problémom v budúcnosti, jednoducho radšej vymeňte celé tesnenie.
Tu je návod, ako zalepiť akvárium:
- Vyberte ryby, odčerpajte z akvária všetku vodu a vyčistite ho.
- Odstráňte starý tmel pomocou žiletky.
- Zvyšky po starom tmele vyčistite acetónom. Uistite sa, že ste z celého spoja odstránili všetok starý tmel, čo zabezpečí pevné utesnenie novým tmelom.
- Naneste tenký pásik akváriového tmelu pozdĺž vonkajšej strany spoja. Potom postup zopakujte na vnútornej strane akvária. Uistite sa, že spoj dvoch sklenených stien je úplne vyplnený silikónom a že v tesnení nezostali žiadne vzduchové bubliny. Intenzívny tlak vody môže tmel uvoľniť, preto nezabudnite naniesť tmel aj zvnútra. Vnútorná vrstva pomôže zvýšiť pevnosť tmelu.
- Tento postup zopakujte aj na všetkých ostatných spojoch.
- Nechajte tmel úplne vytvrdnúť, až potom opäť naplňte akvárium vodou.
- Akvárium napĺňajte postupne. Po každých približne 8 cm chvíľu počkajte, aby ste sa uistili, že spoje sú bezpečné.
Aby bolo vaše akvárium a hlavne rybky v ňom v bezpečí, musíte dbať na výber vhodného silikónového tmelu. Pri výbere akváriového tmelu sa uistite, že je kompatibilný so slanou aj sladkou vodou, vydrží aj pri nepretržitom kontakte s vodou a jeho zloženie nie je toxické. Vždy si dôkladne preštudujte aj informácie o výrobku, aby ste sa uistili, že tmel je vhodný aj pre veľkosť vášho akvária.
Ak má byť tmel bezpečný pre akvárium, musí spĺňať všetky tieto podmienky. Nájdete množstvo tmelov, ktoré tesnia, aj keď sú úplne ponorené vo vode, ale mnohé z nich nie sú zdravotne neškodné. Ideálne bude, ak v technickom liste k výrobku nájdete odporúčanie priamo od výrobcu, že daný tmel je vhodný na použitie v akváriách.
Zdieľajte svoje vlastné projekty