Skip to Content
7 min čítania
Lepidlá nielen na vinylové podlahy

Lepidlo na vinylové podlahy toho zvládne podstatne viac

Vinylové lepidlá nájdu uplatnenie nielen pri podlahách. Môžete ich použiť aj na opravu ohybných plastových materiálov, napríklad vinylových sedadiel a outdoorovej výbavy. V našom návode sa dočítate všetko potrebné.

V tomto článku

Vinylové lepidlá: skutočne všestranní pomocníci

Keď sa povie „vinylové lepidlo“, mnohí si predstavia použitie len s vinylovými podlahami. Je pravda, že existujú špeciálne lepidlá na vinylové podlahy ako Parquet a laminate na perodrážky, ktoré už samé o sebe majú široké uplatnenie, pretože ich môžete použiť na lepenie perodrážkových spojov, plávajúcich podláh, parkiet, podlahových dosiek a rôznych typov podlahovej krytiny. K dispozícii sú však aj všestranné vinylové lepidlá ako napr. Repair Special Plasty. Tento produkt je možné použiť ako lepidlo na mäkčené PVC, tvrdené PVC, plexisklo a takisto na lepenie plastov v kombinácii s rôznymi ďalšími materiálmi. Produkt s takýmito vlastnosťami je vhodný na rôzne opravy v domácnosti a skvelou pomôckou pre takmer akékoľvek domáce majstrovanie. 

Požadované materiály

Tip odborníka

Ktoré vinylové lepidlo je správne pre váš projekt?

Pri výbere vinylového lepidla musíte zohľadniť ohybnosť materiálov, ktoré chcete zlepiť. Ohybné materiály si vyžadujú lepidlo, ktoré vytvára pružné spoje. Spoj sa musí totiž natiahnuť spolu s materiálmi.

Vzhľadom na širokú ponuku vinylových podlahových krytín, aj množstvo dostupných lepidiel na vinylové podlahy neustále narastá. Väčšinou sa všetko potrebné dozviete už z názvu samotného lepidla. Na lepenie vinylových tapiet je samozrejme najvhodnejšie lepidlo na vinylové tapety. Musíte však zohľadniť aj materiál podkladovej vrstvy. Lepidlo, ktoré zlepí vinyl s drevom, nemusí totiž zlepiť vinyl s betónom alebo dokonca ani vinyl s inými vinylovými dielmi.

Ako naniesť lepidlo na vinyl

Príprava

 • Príprava pracovného priestoru a povrchov. Uistite sa, že pracujete v čistom priestore. Povrchy musia byť očistené, suché a zbavené zvyškov. Zdrsnite hladké povrchy, aby ste zlepšili priľnavosť a predmontujte všetky diely, ktoré budete spájať.
 • Bezpečnostné opatrenia. Ak používate vinylové lepidlá v interiéri, uistite sa, že pracujete v dobre vetraných priestoroch. Používajte rukavice a po použití lepidla si umyte ruky, aby ste predišli podráždeniu pokožky.

Lepenie s ešte mokrým lepidlom

 • Aplikácia lepidla. Naneste vinylové lepidlo rovnomerne na oba povrchy a pritlačte ich k sebe, kým lepidlo nezaschne.
 • Úprava polohy. Zlepené časti môžete posúvať, kým je lepidlo ešte mokré. Prebytok lepidla utrite predtým, ako vytvrdne.

Malé trhliny a praskliny

 • Aplikácia lepidla. Lepidlo určené na opravovanie vinylu naneste rovnomerne na okraje poškodených miest. Pritlačte okraje k sebe a zaistite ich maskovacou páskou, kým spoj nebude pevný.

Veľké trhliny a praskliny

 • Spevnenie materiálov. Pod poškodené miesto umiestnite záplatu z vhodného materiálu, napríklad z látky alebo sklolaminátu, aby ste ho spevnili.
 • Aplikácia lepidla. Naneste vinylové lepidlo na okraje poškodeného materiálu. Pomocou maskovacej pásky zaistite spoj, kým nebude pevný.

Kontaktné lepenie

 • Aplikácia lepidla. Vinylové lepidlo naneste rovnomerne na oba povrchy a nechajte ho odvetrať v súlade s pokynmi od výrobcu. Ak pracujete s poréznymi povrchmi, naneste aj ďalšiu vrstvu a aj tú nechajte odvetrať.
 • Úprava polohy. Pred zaschnutím lepidla sa uistite, či sú všetky diely, ako napríklad podlahové dosky, v správnej polohe a na požadovanom mieste.

Vytvrdzovanie a čistenie

 • Vytvrdnutie lepidla. Nechajte lepidlo zaschnúť a úplne vytvrdnúť. Pokiaľ ešte úplne nevytvrdlo, nevystavujte lepidlo vode, vysokým teplotám ani príliš veľkému zaťaženiu. Doba vytvrdzovania sa pri jednotlivých lepidlách líši. Lepidlo na vinylové podlahy Parquet a laminate na perodrážky má dobu na dodatočné spracovanie 15 minút, dobu tuhnutia približne 20 minút, ale konečnú pevnosť dosiahne až po 24 hodinách. Konečná sila vinylového lepidla Repair Special Plasty nezávisí od doby vytvrdzovania, ale od sily pritlačenia lepených povrchov k sebe. Akurát je potrebné pred zlepením nechať lepidlo 5 až 10 minút odvetrať. 
 • Vyčistenie pracovného priestoru. Nevytvrdnuté lepidlo môžete odstrániť s použitím acetónu alebo odlakovača na nechty. Vytvrdnuté lepidlo odrežte pomocou ostrého predmetu.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať