Skip to Content
6 min čítania
Tavná pištoľ a jej možnosti

Tavná pištoľ: opravujte aj tvorte s jediným nástrojom

Tavná pištoľ: opravujte aj tvorte s jediným nástrojom

Kvalitná tavná pištoľ je nevyhnutnou pomôckou pre umelcov aj domácich majstrov. Všestranné tavné pištole sa dajú použiť na širokú škálu projektov v domácnosti, od opravy až po tvorbu dekorácií. Čítajte ďalej a zistite, ako vyťažiť zo svojej lepiacej pištole čo najviac.

V tomto článku

Akú pištoľ na lepidlo si kúpiť?

Ak si chcete vybrať najlepšiu tavnú lepiacu pištoľ pre vaše projekty, zvážte druh materiálov, s ktorými pracujete. Nízkoteplotná pištoľ má pracovnú teplotu približne 120 °C a je vhodnejšia pre veľmi jemné materiály. Vysokoteplotná profesionálna tavná pištoľ má zvyčajne vyššiu pracovnú teplotu a lepí pri 190 °C. Je vhodnejšia pre pevnejšie materiály ako drevo a kov.

Požadované materiály

 • Tavná pištoľ Pattex
 

Tavná pištoľ Pattex je skvelou voľbou pre domácich majstrov aj kreatívnych dekoratérov, pretože ju môžete použiť na celý rad materiálov, vrátane dreva, papiera, kartónu, kože, látok, plastov, kovu, či dokonca skla. So spúšťou tavnej pištole Pattex budete lepidlo nanášať rovnomerne a pri pracovnej teplote 170 °C. Spoj je zaťažiteľný približne po 2 minútach.

Tip odborníka

Ako bezpečne používať tavnú lepiacu pištoľ

Tavné pištole sa síce používajú veľmi jednoducho, no keď pracujete s vysokými teplotami, mali by ste vždy prijať preventívne opatrenia. Tu je návod, ako bezpečne používať horúcu pištoľ na lepidlo.

 1. Skontrolujte, či je lepiaca pištoľ v dobrom stave. Nikdy nepoužívajte poškodenú tavnú pištoľ s rozstrapkanou elektrickou šnúrou alebo poškodenou izoláciou. Ak máte pochybnosti, kúpte si radšej nový nástroj.
 2. Skontrolujte, či je dýza čistá. Zbavte sa všetkých starých zvyškov špáradlom alebo kúskom fólie.
 3. Vložte lepiacu patrónu.
 4.  Zapojte kábel pištole do zásuvky. Tavná pištoľ sa začne zahrievať hneď po pripojení, takže sa uistite, že sa nedostane do kontaktu s vašou pokožkou alebo neželanými povrchmi.
 5. Počkajte, kým sa lepidlo zahreje. Zvyčajne to netrvá dlho. Tavná pištoľ Pattex sa zahreje na požadovanú teplotu do 8 – 10 minút. 
 6. Naneste lepidlo. Začnite s malým množstvom a v prípade potreby aplikujte viac.
 7. Vypnite pištoľ. Odstavte ju a počkajte, kým vychladne. Tuhnutie lepidla bude trvať len niekoľko minút.

Nápady na kreatívne využitie tavnej pištole

Tavné lepiace pištole sú neuveriteľne všestranné. Tu je niekoľko spôsobov, ako ich môžete použiť v domácnosti:

 • Opravte takmer čokoľvek. Na rýchle opravy predmetov vyrobených z dreva, kovu, kože a mnohých ďalších materiálov môžete použiť Tavnú pištoľ Pattex.
 • Rýchla oprava tkanín a textílií. Použite svoju lepiacu pištoľ na prečalúnenie stoličky alebo olemovanie párajúcich sa džínsov.
 • Lepiaca pištoľ na dekorácie a umeleckú tvorbu. Lepidlo môžete nanášať priamo na plátno alebo vytvárať sezónne dekoračné predmety, ako sú ozdoby na vianočný stromček, veľkonočné kraslice alebo strašidelné pavučiny.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať